Město Brno

Statutární město Brno

7313BRNO – druhé největší město České republiky, je centrem jižní Moravy a současně krajským městem Jihomoravského kraje. Je významným kulturním a společenským centrem s řadou unikátních městských akcí.

Město se již v průběhu minulých století stalo centrem vědy, výzkumu a inovací, důležitým místem obchodu a kultury. Žily zde takové osobnosti jako Gregor Johann Mendel, Viktor Kaplan, Bohuslav Fuchs a hudební skladatelé Leoš Janáček a Erich Wolfgang Korngold.

Návštěvníci zde mohou navštívit mnoho významných památek České republiky:

  • Starou radnici – dům ze 13. století zdobený gotickým portálem z roku 1511 od sochaře Antona Pilgrama a s tzv. Brněnským drakem. (více informací)
  • Petrov – Katedrála sv. Petra a Pavla s možným výstupem na věž, románská krypta se základy původního kostela. Pod katedrálou leží Denisovy sady s výhledem na téměř celé Brno. (více informací)
  • Hrad a pevnost Špilberk – hrad založený ve 13. století, ze kterého se v průběhu historie stala vojenská pevnost. V posledních 50 letech je Špilberk sídlem Muzea města Brna a místem, kde se konají významné kulturní akce (Shakespearovské slavnosti apod.). (více informací)
  • Villa Tugendhat – Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929 – 1930, navržená architektem Miesem van der Rohe, je památkou moderní architektury. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. (více informací)
  • Jurkovičova vila – Spolu s realizacemi Jurkovičových návrhů na Pustevnách, v Luhačovicích a na zámku Nové Město nad Metují tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické. (více informací)

Další místa, která stojí za to navštívit: Dietrichsteinský palác, Památník Leoše Janáčka, Bazilika nanebevzetí Panny Marie, Dům Pánů z Lipé, Hodinový stroj, Červený kostel, Kostel sv. Jakuba, Technické muzeum města Brna.

V Brně lze také navštívit divadla různých žánrů. Lístky je obvykle možné koupit i na poslední chvíli. (např. Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Husa na provázku)

Pro aktuální informace můžete navštívit informační stránky města Brna